Atasözleri ve Deyimlerde Çiçek


Çiçeklerle büyüyen bir toplumuz aslında, hayatımızın her alanında onlardan söz etmek mümkün. İşte hal böyle olunca toplumun sosyal ve ekonomik yaşantısıyla şekillenen atasözleri ve deyimlerde de çiçeklere rastlamak oldukça doğal bir sonuç.

Toplum; sürekli gelişen, değişen özetle yaşayan bir varlıktır. Bu değişimler; toplumların yaşantıları, sözlü kültürlerine ve yazılı kültürlerine de pek çok farklı unsurun yerleşmesini sağlamaktadır. Çiçeklerin en güzelleri; papatyalar, güller, menekşeler, laleler etrafımızda sıklıkla görebileceğimiz varlıklar. Onların yaşantımıza yansımaları olduğu gibi kültüre de pek çok farklı yansımaları olmuştur. Biz de sizler için bu yansımanın atasözleri ve deyimlere etkisini araştırdık.

ATASÖZLERİNDE ve DEYİMLERDE ÇİÇEKLER

Arı bal alacak çiçeği bilir: İşini bilen kimsenin izleyeceği yolu da bileceğinden söz edilmektedir.

Bir çiçekle bahar (yaz) olmaz: Çiçekler baharın müjdecisidir ancak tek bir çiçeğin açmasıyla baharın da geldiğini söylemek doğru olmayacaktır. Buradan hareketle; ufak belirtilerle sonuca ulaşılacağı anlamı çıkarılmamalı dersi verilmektedir. Aynı zamanda bu söz çapkın kimseler için de söylenmektedir.

Çiçeğe kesmek: Çiçeğin açması anlamına gelmektedir. Özetle; çiçeklerin açtığı ve baharın geldiği anlatılmaktadır bu deyimle

Gülü tarife ne hacet, ne çiçektir biliriz: Bir kişinin uygunsuz özelliklerine ilişkin laf anlatılması üzerine, bu durumun bilindiğini anlatmak için kullanılan bir atasözüdür.

Çiçek olmak: Bir kişinin yaşına ve durumuna uygun davranışlar sergilememesi halinde kullanılan bir deyimdir.

Ne çiçektir biliriz: Kişinin yeteneksiz ve niteliksiz, henüz toy olduğunu anlatmak için kullanılan, çoğu zaman eleştiri mahiyetindeki deyimdir.

Her çiçek koklanmaz: Güzel olan her kişiyle gönül eğlendirmeye kalkmak ve onunla muhabbet etmek çabasına girmenin yanlış olacağını anlatan bir atasözüdür.

İçinde çiçek kelimesi geçen atasözleri ve deyimler, hem sözlü hem de yazılı kültürün bir parçası halini almıştır

Atasözleri ve Deyimler Hayatın Kendisidir

Elbette sıralanan atasözleri ve deyimler; dile yerleşmiş ve dilden dile aktarılarak günlük yaşantımızda kullandığımız sözlerdir. Ancak hepsinin de kişiyi hakikate ulaştıracağınız söylemek oldukça iddialı bir söylem olacaktır. Ders çıkartılacak ve insana yol gösterecek nitelikte olanlarının bulunduğu gibi, tereddütlü konularda da kişiye tuhaf gelecek sözlere de rastlamak mümkündür.

Her ne olursa olsun atasözleri güzeldir; çünkü onlar bir mirastır ve toplumların kültürel miraslarına ve yaşantı tarzlarına ilişkin bilgi aktarımını sağlar. Çiçeklerin içinde yer aldığı atasözü ve deyimler de benzer şekilde örneklerle doludur.

O halde şu güzel ifadeyle bitirelim; Çiçeklerle kalın.

 

Tepkiyle Yorum Yap :)

Cry Cry
0
Cry
Cute Cute
0
Cute
Damn Damn
0
Damn
Dislike Dislike
0
Dislike
Like Like
0
Like
Lol Lol
0
Lol
Love Love
0
Love
Win Win
0
Win
WTF WTF
0
WTF

Yorum 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format

Send this to a friend